O mnie
Dr Małgorzata Olszewska
Wspólnik zarządzający.
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w administracji rządowej. Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa – w Katedrze Prawa Informatycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka pracy doktorskiej na Wydziale Prawa – w Katedrze Prawa Informatycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w obszarze ochrony danych osobowych, jak również ochrony prawa do prywatności użytkownika Internetu.
W latach 2012-2014 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, odpowiedzialna za telekomunikację, pocztę i fundusze unijne.
Karierę zawodową rozpoczęła w 1999 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W latach 2004 – 2010 związana z Urzędem Komunikacji Elektronicznej na stanowisku naczelnika Wydziału Legislacji i Prawa Unijnego. Następnie, w latach 2010-2012 pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury.
Jako podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiadała za sprawy związane z telekomunikacją o zasięgu ogólnopolskim tj. cyfryzację telewizji naziemnej w Polsce, opracowanie i wdrożenie strategii Państwa w obszarze budowy Internetu szerokopasmowego (Narodowy Plan Szerokopasmowy) oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Wykonywała również zadania związane z nadzorem właścicielskim wobec Poczty Polskiej S.A. Przez wiele lat uczestniczyła w pracach związanych z programami strategicznymi, a także będącymi ich efektem zmianami legislacyjnym w zakresie prawa europejskiego, jak i krajowego.
Pod jej kierunkiem powstały takie dokumenty jak Narodowy Plan Szerokopasmowy, a także nowelizacje prawa telekomunikacyjnego, ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, prawa pocztowego.
W resorcie wykonywała także nadzór nad realizacją projektów unijnych związanych z rozwojem cyfryzacji usług publicznych w ramach osi VII Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Była członkiem Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
Współuczestniczyła w pracach związanych z tworzeniem Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, także w dedykowanych programach związanych z rozwojem kompetencji cyfrowych.
Moje osiągnięcia
Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego zakładającego:
- Wzmocnienie ochrony praw konsumenta usług telekomunikacyjnych,
- Skrócenia do jednego dnia czas na przeniesienie numeru,
- Skrócenia z 24 do 12 miesięcy okresu retencji danych,
- Ułatwienia w dostępie do usług i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych,
- Lepszą efektywność w gospodarowaniu zasobami częstotliwości,
- Ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność telekomunikacyjną oraz nowe uregulowania dot. udostępniania infrastruktury telekomunikacyjnej.
Ustawa prawo pocztowe.
- Ustawa prawo pocztowe - Ustawa dokonała w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług,
- Odpowiedzialna za nadzór właścicielski nad spółką skarbu państwa – Poczta Polska.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.
- Audiowizualne usługi na zadanie nowelizacji ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji ( Dz. U. z 1993 r., Nr 7, poz. 34 z późn. zm.) – w zakresie implementacji dyrektywy 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych na żądanie.
Fundusze Unijne:
- Nadzór i koordynacja nad wykonywaniem zadań przez instytucję pośredniczącą oraz wdrażające dotyczących funduszy unijnych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka w zakresie dotyczącym działań 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, a także VII osi dotyczącej projektów w zakresie e-administracji,
- Przygotowanie dokumentów programowych dotyczących I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (rozwój Internetu szerokopasmowego),
- Negocjacje z Komisją Europejską w zakresie wdrożenia w Polsce planu naprawczego dotyczącego projektów w zakresie e-administracji w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka.
Osiągnięcia na forum międzynarodowym:
Odpowiedzialna za kampanię w wyborach Polski do Rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU oraz Magdaleny Gaj na zastępcę sekretarza generalnego. Obie kampanie zakończone sukcesem. Polska utrzymała swoje członkowstwo w Radzie ITU, a polska kandydatka osiągając 1/3 wszystkich głosów osiągnęła wynik najwyższy z dotychczas osiąganych przez polskich kandydatów.